bernu ziemas apavi

Šis jautājums nekad nav viegls, jo apavu izvēle ir gana liela, atsauksmes gana pretrunīgas, tomēr prasības ir augstas – siltas bērna kājas! Tā, kā man šogad bija jāizvēlas ziemas apavi jau diviem bērniem, tad es sapratu, ka pēc pagajušā un aizpagājušā gada pieredzes man jau ir izveidojušies kaut kādi standarti, pēc kuriem vados un, kam vispār pievēršu uzmanību izvēloties bērnu apavus, īpaši tas attiecas uz ziemas apaviem, jo tiem ir jāpārcieš skarbāki apstākļi, kā vasarā, tāpēc labprāt padalīšos ar jums, kas ir tās lietas, kam pievēršu uzmanību es un ceru, ka kādam vecākam, kurš šobrīd ziemas zābaciņus meklē pirmo reizi, kaut kas no šī visa varētu noderēt. Pievienošu arī informāciju par to, kā pareizāk būtu šādus apaviņus kopt.

 • Apaviem ir jābūt pietiekami augstiem, lai tie silda arī potīti, tātad tiem tomēr būtu jābūt zābakiem, nevis siltinātām kediņām vai citiem sporta apaviem.
 • Apaviem ir jābūt viegliem, lai bērnam nav grūti tajos paskriet vai pat paiet. Ar smagiem zābakiem var ātri vien uzberzt tulznas un vienkārši likt bērnam nepareizi likt kājas, pēdas un beigu beigās – staigāt.
 • Apaviem jābūt mīkstiem, elpojošiem un ar atbalstu papēža daļā. Tātad tiem ir jābūt mīkstiem, tomēr tie nedrīkst ļurkāties un tiem ir stabili jātur bērna kāja.
 • Apavu purngalam jābūt ergonomiskam – tas nozīmē, ka purngalam jābūt apaļam un diezgan brīvam, lai nenospiestu pirkstu galus. Apavi nedrīkst būt pārāk lieli vai pārāk mazi, tāpēc ideāli, ja mērot zābakus, ir iespēja arī izņemt tā saucamo iekšpēdiņu un precīzi pielikt pie bērna pēdas. Es izvēlos tādus apavus, kas ir viena pieauguša cilvēka pirksta platumā/resnumā bērnam “par lielu”. +/- 1cm.
 • Maziem bērniem es neieteiktu izvēlēties apavus ar šņorēm, īpaši, ja tie ir mazi bērni un mazi bērnudārznieki, kuri paši ar šņorītēm netiek vēl galā. Klipši ar lipekļiem ir ērtākā izvēle. Vēlams arī, lai siksniņas ir regulējamas, tādējādi apava platumu var pielāgot konkrētā bērniņa kājai.
 • Vēlams, lai zolīte ir pietiekami lokana, jo arī tas padarīs bērna soli drošāku un stabilāku.
 • Esmu sapratusi arī to, ka bērnu apaviem tieši gumijas zole ir vislabākā, jo tā ir mazāk slidena ziemā. Te gan piebildīšu to, ka apavus ir svarīgi uzglabāt un zolītei nedrīkstētu ļaut kļūt cietai. Zoli cietina ilgstoša apavu uzglabāšana tiešos saules staros, piemēram, tāpēc tos labāk uzglabāt tumšā vietā. Ziemā apavi pēc valkāšanas ir kārtīgi jāizžāvē ne vien no ārpuses, bet tiem ir jāatļauj arī kārtīgi elpot pēc katras valkāšanas reizes, lai arī apava iekša izvēdinātos un atpūstos no bērna kājiņas. Ik pa laikam būtu vēlams izņemt iekšzolīti, piemēram, uz nakti un jāļauj apaviem izvēdināties. Apavus nav ieteicams novietot tuvu radiatoriem vai kādam citam siltuma avotam, tiem jāizvēdinās vai jāizžūst mērenā, istabas temperatūrā.
 • Bērna kāja nedrīkst apavos arī svīst,  jo sasvīdusi kāja ātrāk sāks salt, tāpēc ziemas apavi ir jāmeklē tādi, kuri silda, tomēr vienlaikus arī elpo. Pretēji vispārpieņemtiem un vēsturiskiem uzskatiem, kad apavi bija citādāki, nevajadzētu zābakos vilkt kokvilnas zeķes, jo tās visu mitrumu uzsūc un notur sevī – kājas atrodas mitrumā un
  ziemā tās var sākt salt. Vispareizākā izvēle ir sintētiskās šķiedras vai sporta zeķes, jo tās neuzsūc mitrumu.
 • Ieteicams sausus netīrumus vai dubļus noslaucīt ar sūkli vai birstīti.
 • Ieteicamākais kopšanas veids ir to noskalošana siltā ūdenī (Gore-Tex membrāna ūdeni nelaidīs iekšpusē,
  taču jāizvairās no apavu augšējās daļas samitrināšanas).
 • Ja mazgājiet apavus veļas mašīnā, nav ieteicams pievienot veļas pulveri vai citus mazgāšanas līdzekļus. Pirms likt apavus veļasmašīnā, pārliecinieties, izlasot ražotāja instrukcijas, ka konkrētie apavi atbalsta un ir piemēroti šādam mazgāšanas veidam.
 • Ziemā bērniem man patīk izvēlēties apavus ar jau augstāk pieminēto Gore-tex sistēmu. Gore-tex ir mikrošķiedras audums jeb membrāna, kas tiek iestrādāta apavos un nodrošina 100% ūdens, vēja un dubļu necaurlaidību, bet pateicoties tās porainajai struktūrai, tā ir gaisa caurlaidīga.

Interesanti fakti par Gore-tex sistēmu:

GORE-TEX membrāna ir testēta un savu kvalitāti nemaina temperatūras amplitūdā no +260°c -240°c, tāpēc
to izmantoto pat kosmonautu apģērbā. Šajā membrānā ir poras, kas ir 20 000 reizes mazākas par ūdens pili un šīs poras izvietotas pēc slāņu principa. Šī īpašā poru sistēma vienlaicīgi veicina gaisa caurlaidību, tajā pašā laikā saglabājot 100% ūdensnecaurlaidību (1 cm² ir 1,4 biljons poras).

Iepriekšējos gados esam iepazinušies gan ar Timberland ziemas zābakiem, gan arī ar vienkāršākiem zābaciņiem no mazāk pazīstamiem bērnu apavu zīmoliem, tomēr šoreiz, sadarbībā ar veikalu tīklu KidzOne, nolēmām pirmo reizi iepazīt jau slavenos un Latvijā iecienītos norvēģu zīmola Viking zābaciņus Otomāram, bet Emīlija izmēģinās, iespējams, mazāk pazīstamos itāļu zīmola Primigi zābaciņus. Izpētot visu pieejamo informāciju par šiem zābakiem, man nav ne mazāko šaubu, ka zābaki varētu nepildīt savu funkciju.

Kāpēc tieši Viking in Primigi?

Viking apavi ar Gore-Tex membrānu ir testēti ūdenī – apavi locīti (~ 500 000 reizes) atrodoties ūdenī, rezultāts ir 100% ūdensnecaurlaidība. Ērtākai lietošanai, Viking apavu augšējā daļa nav apstrādāta ar šo membrānu, tāpēc to nevajadzētu samērcēt. Viking apavu siltā odere ir veidota pēc slāņu principa, kas arī veicina papildus gaisa caurlaidību un GORE-TEX membrāna ir viens no šiem slāņiem, turklāt patentēta ir šī slāņa vīļu apdare, kas arī ir apstrādātas ar membrānu, nodrošinot 100% ūdensnecaurlaidību.

Visiem Viking apaviem ir stingra, bet lokana gumijas zole – apavi maksimāli nodrošināti, lai neslīdētu kājas. Uzņēmums ir eksperts gumijas materiālu izmantošanā apavos, jo savu darbību uzsācis kā automašīnu gumijas riepu ražotājs un tam ir gandrīz 100 gadu pieredze gumijas materiālu ražošanā.

Īpašs ir Viking PLAY II modelis, kuru ārējā virsma lielā laukumā ir gaismu atstarojoša! T.i. ne tikai iestrādāti atstarojoši elementi kā ir ierasts, bet to virsma lielā laukumā ir gaismu atstarojoša. Tas ir papildus bonuss tumšajā dienas laikā – apavi būs gaismu atstarojoši un pamanāmi no attāluma.

Primgi apavos ir iestrādāta “antishock” sistēma jeb “Gaisa kamera”, kas pasargās bērnu papēžus no triecieniem un arī šī zīmola zābaciņi lepojas ar Gore-tex aizsardzību. Primigi ir bērnu apavu zīmols, kurš tirgū ir jau no 1976. gada, kas man liek cerēt uz faktu, ka viņi tomēr ir eksperti zināšanās par to, kādi apavi ir piemēroti mazam, augušam un uz attīstību tendētam organismam.

Viking ir vēl senāks zīmols un viņi ar apavu ražošanu nodarbojas jau no 1920. gada.

Tā, kā Emīlija šoziem bērnudārzu vēl neapmeklēs, tad viņas kājiņām es ļaušu baudīt itāļu Primigi un vērošu, kā tie ir piemēroti mūsu ziemām, turpretim Otomārs apmeklē bērnudārzu, kas nozīmē ilgstošu atrašanos ārā sniegā, ballītes ar dārziņa draugiem lietus un paaugstināta mitruma apstākļos, tāpēc man ir svarīgi, lai varu būt droša, ka viņš var vienkārši baudīt bērnību, nesalstot, nesatraucoties par slapjām kājām un neskumstot par tādiem dzīves sīkumiem, kā laikapstākļiem nepiemēroti apavi!

Turklāt papildus bez ievērības nevaru atstāt faktu, ka man ļoti patīk mūsu izvēlēto apavu dizaini un krāsas. Mēs esam lakoniska un vienkārša stila piekritēji, kā arī brālim mēdzu izvēlēties apavus ar domu, ka tos varētu kādreiz arī nēsāt mazā māsa. Ja, protams, no tiem kaut kas paliks pāri, jo Otomārs ir ļoti aktīvs, atraktīvs un pasauli izzinošs jaunēklis, tāpēc viņa apģērbs un apavi mēdz ciest no viņa zinātkāres.

Pēc man pieejamās informācijas, visplašākā šo zīmolu jaunās kolekcijas apavu izvēle varētu būt tieši t/c Alfa un Domina KidzOne veikalu plauktos un iespējams tieši šis ir labākais laiks doties jaunu apavu medībās.

Lai izdodas atrast tieši sev vispiemērotākos apavus un, kā jau visiem zināmais, vecais teiciens vēsta – galvenais, ka kājas siltas un cilvēks labs! Ar siltām kājām ziemā ir daudz vieglāk būt labam cilvēkam, vai ne?

Atbildēt

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *