baiti kilobaiti

Iespējams, jūs nekad neesat par to aizdomājušies, bet visai bieži dzirdētais termins “ciparu dators” nozīmē to, ka darbs datora iekšienē ir dēvējams par bināru. Piemēram, cilvēki strādā decimālajā sistēmā, jo tiem ir desmit pirksti. Vienkāršiem vārdiem runājot, cilvēki sadzīvē lieto decimālo skaitīšanas sistēmu, kurā strādā ar bāzi 10 jeb izmanto 10 ciparus (1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9). Turpretī ciparu dators izmanto tikai ciparus 1 un 0, kas nozīmē “izslēgts” vai “ieslēgts”. Sistēmu, kurā tiek izmantoti tikai divi cipari, tiek saukta par bināro skaitīšanas sistēmu. Datora iekšienē tiek lietota tikai binārā skaitīšanas sistēma, proti, jebkurā datorā esošā informācija tiek kodēta ar cipariem 1 un 0. Kad runājam par datora atmiņas ietilpību jeb elektroniskās atmiņas kapacitāti, mēs runājam par to vieninieku un nuļļu skaitu, jo ir iespējams konkrētajā ierīcē uzglabāt.

Bits
Bits (angļu valodā – bit) ir informācijas daudzuma mērvienība, kas ir vienlīdzīga vienai binārā skaitļa pozīcijai. Ar bitiem parasti tiek izteiktas datorā apstrādājamās informācijas vienības, tātad baiti, pusvārdi, vārdi, dubultvārdi, kilobaiti un megabaiti. Kā jau pieminēts, it visi datori strādā binārajā skaitīšanas sistēmā jeb tie glabā vieniniekus un nulles. Šis 1 vai 0 līmenis atmiņā tiek saukts par bitu. Nereti mēs varam redzēt, ka tas ir, piemēram, 32 bitu dators. Tas nozīmē to, ka konkrētais dators vienlaicīgi var strādāt ar 32 bitiem. Protams, datora programmatūra var būt arī 16 vai 64 bitu programmatūra, kas attiecīgi nozīmē to, ka šie datori vienlaicīgi var strādāt ar 16 vai 64 bitiem.

Baits
Baits, kura saīsinājums ir B, (angļu valodā – byte) ir vienots veselums jeb apstrādājama bitu grupa. Baits var būt viena rakstzīme, mašīnvārda daļa vai komanda. Baits ir vismazākā datora adresējamā atmiņas daļa, kuru veido 8 biti.

Kilobaits
Kilobaits, kura saīsinājums ir KB, (angļu valodā – kilobyte) ir viena no atmiņas ietilpības mērvienībām, kas satur 1024 baitus. Piemēram, diskete, kas mūsdienās datu uzglabāšanai tiek izmantota ārkārtīgi retos gadījumos, spēj saglabāt 1,44 kilobaitus datu.

Megabaits
Megabaits, kura saīsinājums ir MB, (angļu valodā – megabyte) satur 1024 kilobaitus. Piemēram, 500 lapaspuses teksta veido vienu megabaitu, ja pieņemam, ka vienas rakstzīmes saglabāšanai atmiņā tiek izmantots viens baits.

Gigabaits
Gigabaits, kura saīsinājums ir GB, (angļu valodā – gigabyte) satur 1024 megabaitus. Mūsdienās lielāko datu glabāšanas ierīču ietilpība tiek mērīta gigabaitos.

Terabaits
Terabaits, kura saīsinājums ir TB, (angļu valodā – terabyte) satur 1024 gigabaitus.

Petabaits
Petabaits, kura saīsinājums ir PB, (angļu valodā – petabyte) satur 1024 terabaitus.

Visās minētajās mērvienībās (bitos, baitos, kilobaitos, megabaitos, gigabaitos, terabaitos, petabaitos) tiek mērīts atmiņas apjoms, piemēram, brīvpieejas atmiņas apjoms ir 150 GB. Ar minētajām mērvienībām tiek mērīts arī datu pārraides ātrums, piemēram, lokālā tīkla ātrums var būt 100 MB/s, bet modema ātrums var būt 56 KB/s.

Atbildēt

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *