Šodien, gandrīz visu, ko iedomājamies, varam iegādāties internetā. Taču šobrīd ir daudz aizspriedumu un mītu par drošu iepirkšanos internetā. Lielākajai daļai cilvēku bailes, kas saistītas ar drošību ir nepamatotas un balstītas uz baumām, aizspriedumiem un pieredzes trūkumu. Liela daļa sabiedrības ļoti nedroši sper pirmos soļus e-veikalos. Protams, arī internetā pastāv iespēja iegādāties nekvalitatīvu preci, bet šī iespēja ir tikpat liela kā iegādājoties preces parastos veikalos.
Iepirkšanās internetā daudziem ir salīdzinoši jauns ieradums, tas nozīmē, ka ir jāpaiet laikam, lai varētu šo metodi iekļaut savā “drošo lietu” sarakstā. Lai iepirkšanās internetā būtu droša, jāiepērkas gudri! Gluži kā parastos veikalos, arī internetā galvenajam kritērijam nevajadzētu būt cenai. Ikdienā mēs iepērkamies dažādos veikalos kā arī salīdzinām preces, taču ne vienmēr to kvalitāte visos veikalos ir vienāda. Līdzīgi tas ir arī internetā. Par interesējošo preci ir sīki un smalki viss aprakstīts sākot no tās svara un krāsas, līdz izmantošanas pamācībai. Tā varam izvēlēties sev piemērotāko preci. Būs sajūta, tāda pati kā iepērkoties parastā veikalā, jo preci vizuāli redzēsim, nepieciešamo informāciju būsim ieguvuši, izmērus izvēlējušies. Atšķirība ir tikai tā, ka nemaksājam uzreiz skaidrā naudā un preci pirms pirkšanas neesam aptaustījuši. Tāpēc, droši iepirkties internetā varam drošos internetveikalos.
Kā pārliecināties vai internetveikals ir drošs?
Pārbaudiet, vai ir norādīta pamatinformācija par uzņēmumu – pilna adrese, kontaktinformācija. Ieteicams izvairīties no pasūtījuma veikšanas, ja nav norādīta uzņēmuma ģeogrāfiskā adrese vai tā norādīta nepilnīgi un kā darījuma veicējs norādīts fiziska persona, bez konkrētākas informācijas.
- Izlasiet visas atsauksmes par interneta veikaliem dažādos salīdzināšanas portālos, tādā kā šis!
- Atrodi, kas tad ir pārdevējs, ieskatoties sadaļās “Kontakti” vai arī “Par Uzņēmumu”, lai saprastu vai esi ienācis vietā, kur pārdevējs ir legāls uzņēmums un ir vienmēr sasniedzams.
- Apzvaniet visus draugus un ģimenes locekļus par iepirkšanos šajā veikalā.
- Un noteikti pārbaudi uzticamības simbolu vai tas šim konkrētajam interneta veikalam ir vai nav?
Tie ir tikai daži vienkārši padomi, kā justies drošāk iepērkoties internetā. Bet galvenokārt iepērkoties internetā vadies pēc tiem pašiem principiem kā iepērkoties parastajos veikalos – novērtē preci pēc izskata, neskaidrību gadījumā nekautrējies uzdot pārdevējam jautājumus par preci vai pasūtīšanas kārtību.
Ja esat nolēmis iegādāties kādu konkrētu preci internetā, tad vispirms noskaidrojiet – preces konkrēto cenu ar visām saistītajām izmaksām, piemēram, maksa par preces piegādi, komisija par līzinga noformulēšanu, muita, nodokļu izmaksas. Rūpīgi izlasiet preces izvēles, pasūtīšanas, maksāšanas, piegādes un atgriešanas noteikumus un nosacījumus, pārliecinieties, ka tie ir skaidri un saprotami. Aptaujājiet paziņas, vai arī viņi neplāno veikt pasūtījumu no tā paša internetveikala, jo apvienojoties, pasūtot lielāku preču daudzumu var samazināties piegādes izdevumi. Ja izmantojiet maksājuma karti, iepērcieties tikai tajās vietnēs, kurām apakšējā labajā stūrī redzama piekaramā atslēga vai sistēma, kur iegādes laikā «http» mainās uz «https».
Plašāka informācija, kas var noderēt, ja radušās problēmas ar pirkumiem interneta vietnēs, kas izvietotas kādā ES valstī, pieejama Eiropas Patērētāju informēšanas centra mājas lapā www.ecclatvia.lv. Tajā izklāstīti arī atteikuma tiesību periodi citās ES valstīs. Informācija par iepirkšanās īpatnībām internetā pieejama arī Patērētāju tiesību aizsardzības centrā www.ptac.gov.lv.
Lai veiksmīgs un drošs tavs pirmais solis internetveikalā!