dzivokla ire

Aizvien vairāk un vairāk cilvēki savus brīvos līdzekļus izvēlas investēt nekustamajā īpašumā ar mērķi to izīrēt un gūt ienākumus. Ir cilvēki, kuriem dabīgi veicas un izdodas piesaistīt labus, kvalitatīvus īrniekus un ir tādi, kuri zvana un lūdz palīdzību, lai atbrīvotu dzīvokli no nemaksājošā, melojoša un īpašumu bojājoša īrnieka. 

Šeit ir viens no labākajiem piemēriem, kādu nodod dzīvokli īrnieks Matīsa ielā:

Tāpēc esmu apkopojis jautājumus un metodes, kā pēc iespējas samazināt risku “uzrauties” uz negodprātīgu īrnieku.

Jautājumi īrniekam:

 1. Kur ir pašreizējā dzīvesvieta? 

Uz šo saņemot atbildi, vari saprast vai cilvēkam ir iepriekšēja pieredze īrējot mājokli vai līdz šim ir tikai dzīvojis savā īpašumā vai pie vecākiem. Kā arī palīdzēs kontekstam ar atbildēm uz pārējiem jautājumiem.

 1. Kāpēc plāno mainīt dzīvesvietu?

Man ir bijuši īrnieki, kas atnāk uz saka, ka pārvācas, jo negrib samaksāt pēdējo īres maksu iepriekšējam īpašniekam. Diezgan labs signāls, ka ar tevi būs tieši tāpat.

Daudzi neuzdod šādu jautājumu, tāpēc cilvēks, kuram ir negatīvi iemesli, kāpēc maina dzīvesvietu nebūs gatavs uzreiz atbildēt un viņam uz vietas būs jāizdomā stāsts, tāpēc uzmanīgi seko līdz ķermeņa valodai un cik ticams izklausās stāsts.

Labi iemesli ir – paplašinās ģimene, mainās darba vieta, grib uzlabot savus dzīves apstākļus vai citi pozitīvi iemesli.

 1. Kāda ir darba vieta un kur atrodas?

Dažkārt arī labi īrnieki paši neaizdomājas par dzīves komfortu. Man ir bijuši cilvēki, kas vēlas īrēt dzīvokli Juglā, kad darba vieta atrodas Pārdaugavā un plāno braukt ar 2 sabiedriskajiem transportiem, lai tur nokļūtu. Tā kā esmu pats bijis līdzīgā situācijā, tad zinu, ka tas nav ilgtermiņā noturams – agrāk vai vēlāk īrnieks meklēs iespēju dzīvot tuvāk darba vietai.

Atbilde par darba vietu un amatu jums ļauj aptuveni noteikt īrnieka ienākumu līmeni, līdz ar to arī saprast vai būs spējīgs komfortabli veikt maksājumus laikā. Es cenšos meklēt tādus īrniekus, kuru ienākumu līmenis ir 3x lielāks, nekā īres un komunālo izdevumi, jo tad īrnieks var atļauties arī kādu kultūras pasākumu un kā saka “priecīgs īrnieks, priecīgs izīrētājs”.

 1. Cik ilgi nodzīvoja esošajā dzīvesvietā?

Ir tādi īrnieki, kā es. Vienā īpašumā dzīvo 1-2 gadus un tad pārvācas, jo patīk dažādība vai piekrīt iespējām, kas liek mainīt dzīvesvietu un tam nav nekāda sakara ar to, ka man kaut kas neapmierinātu esošajā dzīvesvietā, tāds ir mans dzīvesstils. No izīrētāja perspektīvas, ja vēlies īrnieku ilgtermiņā, tad mekē tādus, kas iepriekšējā dzīvesvietā pavadījis 3,4,5 un vairāk gadus.

Papildus tam vari uzjautāt, cik ilgi cilvēks strādā pašreizējā darba vietā, tas arī ir labs indikators tam, cik cilvēks ir patstāvīgs vai mainīgs.

 1. Cik cilvēki plāno dzīvot dzīvoklī?

Man ir bijuši īrnieki, kas atnāk uz 20m2 dzīvokli un plāno dzīvot 4 cilvēki. Man, kā izīrētājam, ir skaidrs, ka dzīvokļa nolietojums četrkāršosies. Katram dzīvoklim ir optimālais cilvēki skaits, kuram to vajadzētu apdzīvot, ja tas tiek pārsniegts, tas ir tāpat, kā ar auto braukt ar paaugstinātiem motora apgriezieniem – auto ies uz priekšu, bet agrāk vai vēlāk būs nepieciešams remonts.

 1. Vai ir mājdzīvnieki/mazi bērni?

Tā kā dzīvokļu izīrēšana man ir tikai bizness un ienākumu avots, tad esmu ļoti praktisks šai jautājumā. Iespējams saņemšu daudz negatīvus komentārus, bet neizīrēju cilvēkiem ar mājdzīvniekiem un maziem bērniem. Viens no iemesliem ir tāds, ka man ir vai nu nelieli ~20m2 dzīvokļi un neuzskatu, ka dzīvniekam vai bērnam tur būtu komfortabli un otrkārt, tas ir papildus risks, kuru uzņemtos, bez jebkāda praktiska ieguvuma.

 1. Cik ilgi plāno dzīvot šeit?

Lai saprastu vai jūsu ekspektācijas vienam pret otru ir vienādas. Ja plāno izīrēt ilgtermiņā, tad arī īrniekam būtu labi ar tādām pašām ekspektācijām vai otrādi, ja vēlies pēc pusgada dzīvokli pārdot, tad īrnieks ir gatavs to atbrīvot.

 1. Vai variet iedot iepriekšējā izīrētāja vai sava tiešā priekšnieka kontaktus rekomendācijām?

Nespēja iedot rekomendācijas ir viens no signāliem, kas man liek kļūt uzmanīgam. Tas ir kā uzsākot darba attiecības piezvanīt iepriekšējai darba vietai noskaidrot vai tiešām tas, ko stāsta un raksta CV atspoguļojas arī ikdienas darbā. Tieši tāpat ar dzīvokļiem- iepriekšējais izīrētājs būs vislabākais informācijas avots.

Ja cilvēks līdz šim nav īrējis. Tad viens labs princips:

 • labs darbinieks = labs īrnieks,
 • slikts darbinieks = slikts īrnieks (vai drīz paliks bez ienākumiem)

Tāpēc, es zvanu tiešajam vadītājam un jautāju vadītāja viedokli par konkrēto cilvēku. Man ir bijusi tāda situācija, ka piezvanot vadītājam viņš mani informē, ka šonedeļ vērtēs vai konkrēto cilvēku vispār atstāt darba vietā, jo bieži kavē un neierodas darbā. (red flag)

 1. Vai variet parādīt pēdējo 6 mēnēšu konta izdruku?

Ļoti pieņemta prakse rietumos ir saņemt 6 mēnešu konta izdruku no īrnieka. Šo praktizēju, kad ir liels pieprasījums pēc konkrētā īpašuma un gribu būt maksimāli pārliecināts par īrnieku. Konta izdruka atspoguļo visu:

Ātrie kredīti? Azartspēles? Regulāri naktsklubi, bāri?

Kā aŗī ienākumi un regularitāte

 1. Vai iepazināties ar līgumu? Kādi jautajumi?

Pavēro vai īrnieks iepazīstas ar īres līgumu un uzdod jautājumus vai arī gatavs to parakstīt, pat neskatoties. Liela varbūtība, ka tieši tāpat viņš lietos veļasmašīnu, ledusskapi, plīti un tavu dzīvokli – neiedziļinoties un pavirši.

Līgumā bieži vien tiek atrunātas dažādi punkti – termiņš, līguma laušanas noteikumi, dzīvokļa lietošanas kārtības noteikumi, apmaksas datumi, pienākumi, atbildības un, ja īrnieks tos nav izlasījis un iepazinies, tad nevari arī sagaidīt, ka tos ievēros. Lai izvairītos no nākotnes konfliktiem, pārliecinies, ka īrnieks iepazīstas ar līgumu, tā saturu un to saprot.

Īrnieka izpētes process: (šo neizdarot, tu pats esi atbildīgs par sekām)

 1. Facebook profils
 2. Google search
 3. Sazvanām rekomendācijas (cik ilgi nodzīvoja?  vai bija kavēti maksājumi? kādā stāvoklī nodeva dzīvokli?
 4. Konta izdrukas izpēte

Daži principi, kurus ievērot: (izrunā ar īrnieku)

– Līguma parakstīšanas dienā iemaksā 2,5x īres maksu. Pirmais mēnesis+1,5 mēnesis drošības nauda (stingri neiesaku izīrēt īrniekam, kurš nevar veikt šādu maksājumu!!! Nespēja veikt depozīta maksu ir labs signāls vājai maksātspējai un naudas menedžēšanai)

– īres maksa vienmēr uz priekšu, vislabak 20-25.datumā par nākamo mēnesi avansā (piemēram, 20. jūnijā maksā īri par jūliju, tas mainoties īrnieka maksātspējai ļauj tev ātri reaģēt un neizveidot parādus)

– minimālais termiņš 1 gads

– pārtraucot īrēt ātrāk pr 1 gadu, drošības nauda netiek atmaksāta. Īpašnieks patur.

– ja mainās cilvēku skaits, uzlabojumi dzīvoklī vai kas cits, par to sākumā vienojas ar īpašnieku

No kā uzmanīties:

 1. Īrnieks nervozs, neskatās acīs, nepamatoti steidzina noslēgt līgumu, ievākties
 2. Nevēlas dot rekomendācijas
 3. Pavirši vai vispār nav iepazinies ar līgumu
 4. Kavē norunātās tikšanās vai neatbild uz zvaniem
 5. Neregulārs ienākumu avots
 6. Nevar iemaksāt pilnu depozītu un īres maksu (red flag)
 7. Jāievācas nepamatoti steidzami
 8. Alkohols vai citi kaitīgi ieradumi
 9. Google vai FB profils liecina par paviršu attieksmi
 10. Sliktas rekomendācijas vai to nav
 11. Piedāvā līgumu slēgt uz citu personu, bet pats dzīvot
 12. Jebkuri “baltie” meli vai melošana, ja teiktais nesakrīt ar informāciju no citiem avotiem.
 13. Jebkāda veida krimināla pagātne
 14. Slikti ieraksti sudzibas.lv vai līdzīgos portālos

PATS, PATS galvenais kritērijs:

ČUJS
SESTĀ MAŅA
INTUĪCIJA
U.C.

Mēs visi esam lieliski cilvēku lasītāji. Mums katram ir bijusi ļoti veiksmīga pieredze un sadarbība ar cilvēkiem, kur viss iet kā no rokas un arī pretēji – kad melo, neuzticas, rada negatīvas emocijas. Visas mūsu iepriekšējās pieredzes saglabājas mūsu neapzinātajos domāšanas procesos, kas dod mums signālus, sajūtas, priekšnojautas.

PAT, JA ĪRNIEKS PĒC VISIEM IEPRIEKŠMINĒTAJIEM KRITĒRIJIEM IR IZCILS ĪRNIEKS, BET ČUJS, 6. MAŅA, INTUĪCIJA SAKA, KA NĒ, ŠIM LABĀK NĒ, TAD KLAUSIET TO UZMANĪGI, JO TĀ IR JŪSU IEPRIEKŠĒJĀ PIEREDZE, KAS ATGĀDINA PAR SEVI SAJŪTU VEIDĀ.

Atbildēt

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *

Pssst!Vēlies ātri nopelnīt naudu internetā?

Bez jokiem! Nauda tavā kontā jau šovakar!