rigas ekas

Rīgas dzīvokļu projekti: 103. sērija

Interesējoties par dzīvokļiem, daudzi ir dzirdējuši par dažādām dzīvokļu sērijām. Tās ir dažādas un katra ir nedaudz atšķirīga ar sev raksturīgām īpašībām. Šī tipa mājas tika celtas no 1970. gada līdz pat 1990. gadiem.

103. sērijas dzīvokļi ir piecstāvu mājās, ir sastopami arī reti izņēmumi Rīgas centrā, un atrodas teju visos Rīgas mikrorajonos. Šie dzīvokļi ir mājās kas celtas no ķieģeļiem un paneļiem. Ķieģeļi ir izmantoti nesošajās sienās, kas arī nodrošina labāku siltumizolāciju, bet paneļi pārējās sienās. Paneļi tika izmantoti, lai atvieglotu dzīvokļu pārplānošanu.

103. sērijas dzīvokļi ir vienas, divu un trīsistabu. Šo dzīvokļu platības ir:

  • Vienistabas – 34 m²
  • Divistabu – 51 m² (parasti)
  • Trīsistabu – iespējami dažādi.

Šajos dzīvokļos ir apvienotais sanitārais mezgls. Tāpat, šeit ir viegli veicamas pārplānošanas darbības. Teju visas dzīvokļa sienas ir iespējams nojaukt un pārveidot. Pat trīsistabu dzīvokļus var apvienot atvērtā tipa plānojumā.

Šiem dzīvokļiem ir vairākas pozitīvās puses. Tiem ir ērts plānojums un istabas ir izolētas. Tāpat, tie viegli pakļaujas pārplānošanai, kas ļauj dzīvokļus padarīt modernākus un patīkamākus mūsdienām. Arī siltumizolācija ir pietiekoši laba, lai neradītu papildus satraukumus. Mīnus varētu būt ka šajās mājās nav liftu un atkritumu vadu. Protams, tas nav nekas briesmīgs, jo no piektā stāva nokāpt nav tik briesmīgi, bet var būt nepatīkami.

Rīgas dzīvokļu projekti: 119. sērija

Šīs sērijas dzīvokļi ir ļoti plaši izplatīti visos Rīgas jaunajos mikrorajonos. To būvniecība sākās jau 1980. gadā. Šīs ir gan 6 gan 9 stāvu mājas, bet retos gadījumos ir sastopamas arī 10 stāvu mājas. Šī ir diezgan unikāla dzīvokļu sērija, jo tā tiek būvēta arī šodien, protams, ar nelielām modifikācijām. Jāpiebilst ka šīs sērijas ēkas arī tika pilnībā projektētas Latvijā.

Šiem dzīvokļiem ir apvienotais sanitārais mezgls. Pašas telpas parasti ir diezgan plašas. Tās plānojot pat tika nedaudz pārkāpti padomju laikā atļautie izmēri dzīvokļa platības ziņā. Istabas ir plašas un izolētas. Šajās mājās, lielākoties, ir gan lifts gan atkritumu vads. Ja vēlaties veikt remontu vai dzīvokļa pārplānošanu, šīs sērijas dzīvokļos tas ir ļoti vienkārši. Dzīvokļa starpsienas var demontēt nebaidoties, jo tie ir veidoti, lai ļautu to pārplānošanu. Ir viegli veicama dzīvokļa pārplānošana arī atvērtā tipa dzīvoklī. Šie dzīvokļi ir pieejami ar vienu, divām, trīs un arī četrām istabām. Lielākiem dzīvokļiem ir arī pieejamas vairākas lodžijas.

Viens no lielākajiem mīnusiem šīs sērijas dzīvokļiem ir skaņas un siltuma izolācija. Protams, arī cenu var uzskatīt par mīnusu, jo šie dzīvokļi ir vieni no visdārgākajiem starp viesiem sērijveida dzīvokļiem. Cenu ietekmē faktors, ka arī vienistabas dzīvokļi ir diezgan plaši un vērienīgi.

Hruščova laika projekts

Šī tipa mājas tika celtas, varam spriest arī pēc nosaukuma, Ņ. Hruščova valdīšanas laikā. Šīs mājas, parasti ir divus līdz piecus stāvus augstas, bet ir sastopamas arī sešu stāvu ēkas. Celtas tās ir, pārsvarā, no ķieģeļiem, bet vēlāk celtās ēkas arī no paneļiem. Paši dzīvokļi šajās mājās ir diezgan mazi. Istabas ir salīdzinoši mazas un caurstaigājamas, reti sastopamas izolētas istabas. Arī virtuve ir diezgan maziņa. Sanitārais mezgls ir apvienots.

Dzīvokļi šajās mājās, tā saucamajās – Hruščovkās, ir vienas, divu un trīs istabu. Šie dzīvokļi ir diezgan lēti, cenu ietekmē tas, ka tie ir diezgan šauri, ēku un dzīvokļu no šīs sērijas ir diezgan daudz un ir citi mīnusi kuri ietekmē to cenas.

Runājot par labajām dzīvokļu īpašībām, jāpiemin to, ka šie dzīvokļi ir diezgan piemēroti dažāda veida pārplānošanai. Iekšējās sienas parasti nav nesošās, kas ļauj pārplānot dzīvokli ļoti dažādos veidos. Ir iespējams izbūvēt arī atvērtā tipa dzīvokli. Arī siltumizolācija šajos dzīvokļos ir diezgan laba, tas attiecinām gan uz materiālu izvēli gan arī uz celtniecības procesu, kurš, parasti, ir bijis ļoti kvalitatīvs.

Mīnusi, kā jau minēts ir mazā platība, caurstaigājamās istabas, apvienotais sanitārais mezgls. Skaņas izolācija šajās mājās var būt diezgan slikta, kas nozīmē, ja māja ir pie sabiedriskā transporta vai aktīviem ceļiem, tas var radīt lielu diskomfortu. Vecākās mājās var būt problēmas ar inženierkomunikācijām. Tāpat, ja vēl nav nomainīti vecie, koka logi, tas var krietni pasliktināt siltumizolāciju. Dažādās mājās tas var būt gan balkoni gan lodžijas, bet tas tā nav visur. Mājās nav liftu.

Šīs mājas ir ļoti plaši sastopamas gan Rīgā gan ārpus tās, šāda tipa mājas tika celtas daudz un bieži. Lai arī tās ir diezgan mazas un dzīvokļi nav perfekti, tie ir loti izdevīgi, jo to cenas nebūt nav tās augstākās. Turklāt, salīdzinot ar daudziem citiem projektiem, šīs mājas piedāvā labāku siltuma izolāciju un tās nav ļoti lielas, stāvu ziņā.

Rīgas dzīvokļu projekti: 602. sērija

602. sērijas dzīvokļi ir vieni no visizplatītākajiem sērijveida dzīvokļiem Rīgā. Pārsvarā tie ir deviņu stāvu nami, bet ir sastopami arī sešu stāvu veidā. Tās ir paneļu mājas kur teju visas sienas ir nesošās, līdz ar to, pārplānošana šeit ir loti apgrūtināta. Atšķirībā no daudziem citiem sērijveida dzīvokļiem, šīs sērijas dzīvokļi ir sastopami vairākos veidos, ir atrodami arī divstāvīgi dzīvokļi.

Šīs sērijas dzīvokļiem parasti ir lodžijas, bet ir arī dzīvokļi ar baloniem. Tāpat arī sanitārais mezgls, parasti tas ir atsevišķs, bet mēdz būt arī apvienotais. Šie dzīvokļi ir pieejami sākot ar vienu istabu līdz pat piecām istabām. Lielākajos dzīvokļos ir iespējama arī otra tualete.

Šiem dzīvokļiem var būt dažādi veidi. Daudzos gadījumos, istabas var būt arī pavisam nelielas. Daudzos gadījumos kad ir divas vai vairāk istabas, kāda no istabām ir pat ļoti maza, šos dzīvokļus mēdz dēvēt par pusotras vai attiecīgi divarpus istabu dzīvokļiem. Parasti šeit ir diezgan liela virtuve un priekšnams. Arī lodžijas un balkoni šīs sērijas mājās var būt diezgan plaši.

Lielākie mīnusi šīs sērijas dzīvokļos ir ne pārāk labā siltumizolācija un ierobežotās pārbūves iespējas.  Tāpat, sienās, īpaši mājas gala sienās, iespējama caursalšana.

Šie dzīvokļi ir ļoti plaši izplatīti un pieejami. Lielākā daļa mikrorajonu sastāv, vismaz daļēji, tieši no šīs sērijas mājām.

Rīgas dzīvokļu projekti: Čehu projekts

Čehu projekta mājas, pārsvarā, tika celtas 1970. gados. Tās ir 12 stāvu ēkas kuras ir celtas no ķieģeļiem un paneļiem. Šajās mājās, pārsvarā ir vienas, divu un trīs istabu dzīvokļi. Ņemot vērā ka mājas ir 12 stāvi, šeit ir arī lifts.

Dzīvokļi mēdz būt diezgan dažādi, bet tie, parasti, ir diezgan plaši. Divu un trīs istabu dzīvokļos ir atsevišķs sanitārais mezgls. Dzīvokļiem ir arī lodžijas un tās var būt diezgan plašas. Istabas parasti ir izolētas. Atšķirībā no citiem sērijveida dzīvokļiem, šeit ir sastopamas virtuves ar divām ieejām. Jāpiebilst gan ka virtuve nav tik liela, lai divas ieejas būtu ļoti nepieciešamas.

Šajos dzīvokļos ir diezgan lielas pārbūves iespējas. Ir iespējams demontēt starpsienas vai izveidot jaunas pārplānojot dzīvokli. Ir arī iespējams izveidot atvērtā tipa plānojumu.

Šie dzīvokļi ir vieni no dārgākajiem sērijveida dzīvokļiem. Tie ir arī retāki par citiem. Pie mums nav sastopamas vietas kur šīs mājas būtu celtas lielos daudzumos. Bet kopumā, tās ir sastopamas daudzos rajonos. Šīs ēkas arī pēc izskata ir nedaudz atšķirīgas no ierastajām sērijveida mājām, kas padara tās ekskluzīvākas, līdz ar to, arī dārgākas.

Šie dzīvokļi ir ļoti populāri, bet reti, tas norāda ka tie ir celti kvalitatīvi un domājot par iedzīvotājiem. Ir daudz pozitīvo īpašību, bet lielākais mīnus ir tieši šo dzīvokļu

Staļina laika projekti

Staļina laika projekti, kā jau nosaukums mums vēsta, tika būvēti Josifa Staļina valdīšanas laikā no 1945. līdz 50. gadu beigām. Šīs mājas parasti ir divus līdz sešus stāvus augstas un ir būvētas no ķieģeļiem. Pašas mājas ir apmestas ar dekoratīvo apmetumu un krāsu. Paši dzīvokļi ir diezgan plaši, lielām istabām un virtuvēm. Šie dzīvokļi ir ar istabām kas ir gan izolētas gana arī caurstaigājamas. Dzīvokļos ir augstie griesti.

Šie dzīvokļi ir diezgan pieprasīti, jo piedāvā labu dzīvokli ar plašām telpām. Parasti, tieši cena ir viens no lielākajiem mīnusiem. Protams, ir daudz plusu, kas var palīdzēt izdarīt izvēli tieši par labu šī projekta dzīvokļiem. Viens no plusiem ir arī iespējas šos dzīvokļus pārprojektēt, varat mainīt dzīvokļa izkārtojumu piedodot tam modernāku stilu. Augstie griesti un plašums ir ļoti pozitīvi šiem dzīvokļiem. Šeit ir arī laba siltuma un skaņas izolācija. Pie mīnusiem, ka minēts, var minēt dzīvokļa cenu. Tāpat, mīnus ir tas, ka šiem dzīvokļiem nav ne balkonu ne lodžiju. Arī tas, ka šeit nav ne liftu ne atkritumu vadu var būt nepatīkami. Jāpiemin arī tas, ka šajās mājās var būt kādas kvalitātes problēmas, bet tās parasti nav ļoti nopietnas.

Šie dzīvokļi parasti ir divu un trīs istabu veidā taču var būt arī vienistabas un pat četru vai piecu istabu dzīvokļi. Plašo telpu dēļ, arī divu istabu dzīvoklis var būt diezgan liels platības ziņā un augstie griesti piedod papildus plašuma sajūtu. Dažādos dzīvokļos var būt atšķirīgs sanitārā mezgla izvietojums, tas var būt gan atsevišķs gan apvienots. Šie dzīvokļi ir sastopami dažādos pilsētas rajonos, ne tikai mikrorajonos. Daudzi no šiem dzīvokļiem ir sastopami arī pašā centrā, arī klusajā centrā. Šī projekta dzīvokļi bieži vien ir celti prestižos rajonos ar labi attīstītu infrastruktūru, kas palīdz tos darīt vērtīgākus.

Šie dzīvokļi nav ierastie sērijveida dzīvokļi, līdz ar to, divi vienādas platības dzīvokļi var būt diezgan krasi atšķirīgi plānojumā.

Pirmskara ēkas

Pirmskara dzīvokļu ēkas ir celtas laika posmā pirms otrā pasaules kara. Tās pārsvarā ir celtas no māla ķieģeļiem un laukakmeņiem, tāpat no citiem materiāliem. Šī projekta ēkas, parasti, ir līdz sešu stāvu augstumā. Tām ir raksturīgas lielas istabas ar atsevišķām, mazākām istabiņām, tās ir tā sauktās meitas istabas vai kalpotāju istabas. 

Šo māju dzīvokļiem parasti ir diezgan augsti griesti un kopējais dzīvokļu plānojums ir gana plašs. Ņemot vērā ka tās ir mūra mājas, tās var būt ar ļoti biezām sienām, bet arī grūti piekurināmas, tāpēc tajās var būt nedaudz vēsāks kā citviet. Tajā pašā laikā, tās ir drošas un stabilas, tās ir saglabājušās vēl šodien un nerada īpašus draudus, tās ir labi saglabājušās.

Šīs ēkas atrodas daudzos rajonos, tai skaitā arī Rīgas centrā un arī vēsturiskajā centrā. Šiem dzīvokļiem ir diezgan plašas pārplānošanas iespējas. Varat gan nojaukt starpsienas gan izveidot atklāto plānojumu. Jāsaka gan, ja māja ir kultūras mantojuma sarakstā, tad jebkādi pārplānošanas un modernizēšanas darbi var prasīt atļaujas un īpašu sagatavošanos.

Šajās mājas nav liftu, bet mēdz būt balkoni vai lodžijas. Mājām bieži vien ir divas ieejas, agrāk, viena bija saimniekiem, otra kalpiem. Šis nav tipiskais projekts kā sērijveida dzīvokļiem, tāpēc nav konkrētu atsauču par dzīvokļa platībām vai pašu plānojumu. Katrs dzīvoklis var būt individuāls, atkarībā no mājas un atrašanās vietas. Šīs mājas ir sastopamas arī gana prestižos rajonos, kas paaugstina to cenu tirgū.

Pirmskara ēkas ir diezgan plaši sastopamas, bet to cenas var būt ļoti dažādas. Lielā mērā tieši dzīvokļa tehniskais stāvoklis un atrašanās vieta nosaka izmaksas šādu dzīvokli īrējot vai iegādājoties. Labi saglabājies dzīvoklis, labā vieta izmaksās loti daudz. Protams, izmaksas ir atbilstošas, ja ņem vērā ka iegūstat lielu dzīvokli pilsētas centrā. Tam ir laba siltumizolācija, vairumā gadījumu un māja ir droša. Arī māju vizuālais izskats, parasti, ir ļoti labs, protams, ar izņēmumiem.

Rīgas dzīvokļu projekti: 467. sērija

Šīs sērijas mājas ir pamatā celtas no paneļiem. Tās tika celtas no 1970. Līdz 1980. gadiem. Šīs sērijas mājas ir diezgan populāras un atrodas lielākajā daļā Rīgas mikrorajonu. Pamatā šīs ir deviņu stāvu mājas ar retiem izņēmumiem, kad var būt arī sešu stāvu ēka. Jāpiemin arī tas, ka šī sērija ir ļoti līdzīga 602. Sērijas dzīvokļu mājām, bet atšķiras fasādes. Šīs sērijas mājas var būt rotātas ar krāsainām flīzēm vai kādu citu rotājošu materiālu. Tāpat, šīs sērijas mājām ir lodžijas.

467. sērijas dzīvokļiem var būt viena, divas, trīs vai četras istabas, taču vienistabas dzīvokļi ir diezgan liels retums. Veicot pārplānošanu, noteikti ir jāpārliecinās par nesošo sienu atrašanās vietu, jo vienādās, šīs sērijas, mājās, nesošās sienas var nedaudz atšķirties. Pārplānošana, kā jau lielākajā daļā sērijveida māju ir viegli iespējama, bet dzīvokļa atrašanās vieta un citi faktori var ietekmēt pārplānošanas apjomus. Daudzviet ir iespējams izveidot arī atvērtā plāna dzīvokli.

Šiem dzīvokļiem ir vairākas pozitīvās puses, tai skaitā labā siltuma un skaņas izolācija. Arī plašās kāpņu telpas ir pozitīvs aspekts, neskatoties uz to, ka šeit ir arī lifti. Dzīvokļos var būt gan kopējais gan dalītais sanitārais mezgls, arī divas tualetes.  Mīnus varētu būt tas, ka šajos dzīvokļos var būt caurstaigājamas istabas.

Atbildēt

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *

Pssst!Vēlies ātri nopelnīt naudu internetā?

Bez jokiem! Nauda tavā kontā jau šovakar!