saules paneli majai

Vai saules baterijas atmaksājas?

Vai saules bateriju uzstādīšana mājsaimniecībā atmaksājas? Uz šo jautājumu mēs atbildēsim raksta beigās, apskatot cik izmaksā saules bateriju uzstādīšana un cik daudz enerģijas no tiem var iegūt, tādējādi aprēķinot vai saules baterijas uzstādīšana mājsaimniecībā spēs sevi atmaksāt.

Saules enerģija Latvijā šobrīd ir viens no populārākiem avotiem, elektroenerģijas gūšanai, par kuru strauji pieauga arī interese pēc tam, kad tika piedāvāts EU finansējumus saules paneļu uzstādīšanai mājsaimniecībās.  Patlaban braucot cauri pilsētām vai laukiem, jūs varēsiet pamanīt, ka uz māju jumtiem un pie balokoniem ir redzami saules bateriju paneļi. Vai saules baterijas tiešām ir nākotnes enerģijas avots mazajām mājsaimniecībām? Kamēr eksistēs Saule un Zeme, tikmēr ikvienam būs iespēja izmantot saules enerģiju, lai gūtu siltumu caur saules kolektoriem vai elektroenerģiju caur saules baterijām. Turklāt šis enerģijas avots ir arī lētāks par fosīlajiem kurināmajiem materiāliem.

Pirms saules bateriju iegādes un uzstādīšanas jums gan vajadzētu rūpīgi veikt aprēķinus, lai noteiktu vai konkrētie saules bateriju paneļi spēs nodrošināt jūsu vajadzības un laika gaitā atmaksāsies.

Ja saules baterijas neatmaksājas laika periodā līdz 15 gadiem, tad konkrētā modeļa vai ražotāja saules baterijas nav pietiekoši efektīvas, lai tās iegādātos! Vai ir kādas saules baterijas par kuru efektivitāti un garantijām nav šaubu?

Aprēķinu nepieciešamību un pareizās izvēles izdarīšanu no saules kolektoru klāsta apliecina arī projekti, kuri tika realizēti ar KPFI projekta līdzfinansējumu. Jo liela daļa cilvēku uzstādīja saules kolektorus ar 3 kW jaudu, kuri maksāja gandrīz Ls 10000. Izmantojot šobrīd aktuālos Latvenergo enerģijas tarifus un pieņemot, ka saules baterijas elementu jauda nezūd eksplutācijas gaitā, viena šāda mājsaimniecība spēj saražot gada laikā enerģiju Ls 300 apmērā. Ņemot vērā, ka saules bateriju līdzfinansējumu nodrošināja KPFI, tad šādas saules baterijas spēs sevi atpelnīt 33 : 2 = 16 gadu laikā. Tātad šāda veida saules bateriju uzstādīšana jums nesīs mazāku ieguldījumu kā noguldot 5000 Ls bankā uz 16 gadiem ar procentu likmi 5% gadā.

Ja vēlaties ko patiešām efektīvāku un ienesīgāku par naudas noguldījumu bankā, tad uzstādiet savās mājas Trinosolar saules baterijas , kuru cena svārstās starp Ls 3500 un Ls 4500. Pieņemot, ka iegūtā jauda ir tikpat liela kā saules baterijām, ko apskatījām iepriekš, tad šis produkts spēs sevi atpelnīt 12 gadu laikā. Izklausās jau labāk? Atcerēsimies, ka iepriekšējā piemērā bija pieminēts arī KPFI finansējums. Piesaistot KPFI vai citu EU finansējumu jūs katru gadu sāksiet pelnīt 8-10% no ieguldījuma. Turklāt jūs ne tikai pelnīsiet, bet arī rūpējoties pa dabu, būsiet nodrošinājuši sevi un varbūt arī apkārtējiem elektroenerģiju.

Trinasolar ir 3. pasaulē lielākais saules bateriju ražotājs. Trinasolar saules baterijām tiek nodrošināta garantija, kas apliecina, ka saules bateriju nolietojums 2 un turpmākajos gados sastādīs mazāk par 0.8 %.

Secinājums ir tikai viens – pie Trinasolar saules bateriju izvēles jūsu ieguldījums ne tikai atmaksāsies, bet arī nesīs jums peļņu, nodrošinot ekoloģisku elektroenerģiju.

Cik izmaksā saules baterijas?

Paredzot elektroenerģijas cenu pieaugumu, arvien vairāk tiek apsvērta alternatīvo enerģijas resursu izmantošanas iespēja. Joprojām pastāv mīts, ka saules paneļi ir ļoti dārgi un to izmantošana neatmaksājas. Patiesībā saules baterijas ir ilgtermiņa ieguldījums, kas, turklāt, pareizi uzstādītas, darbojas klusi un neatkarīgi no enerģijas patērētāja un ir pilnīgi neatkarīgs enerģijas avots, kas neprasa faktiski nekādu apkopi.

Saules bateriju cenu nosaka to jauda un izmantotās tehnoloģijas. Piemēram, TrinaSolar Multi sērijas saules bateriju (230 – 300 W liela jauda) vidējā cena atkarībā no konkrētā modeļa jaudas svārstās no 200 līdz 280 Ls. Papildu izmaksas sastāda saules bateriju uzstādīšana mājsaimniecībā un pieslēgums kopējam „Latvenergo” tīklam. Tomēr, pateicoties šim pieslēgumam, saules bateriju īpašnieks saražoto, bet neizmantoto enerģiju var uzkrāt akumulatoros vai nodot Latvenergo tīklā.

Cik saules baterijas man būs nepieciešamas?

Protams, mājas aprīkošanas ar saules baterijām cenu nosaka tas, cik un kādus paneļus vēlaties iegādaties. Lai aprēķinātu, cik liela saules bateriju platība nepieciešama, jāzina:

  • Cik daudz elektroenerģijas (kWh) mēnesī/gadā tiek vidēji patērēts? (Rīgā vidējais elektroenerģijas patēriņš, saskaņā ar AS „Latvenergo” 2012. gada pētījumu- 131,20 kWh mēnesī)

  • Kur māja atrodas. Informācija ir svarīga vidējā nokrišņu daudzuma, saulaino dienu aprēķinam u.c. Tātad, uz šo jautājumu nav iespējams atbildēt, ja jūsu prātā nav konkrētas vietas, kur saules baterijas tiks uzstādītas.

  • Kur būs iespējams uzstādīt saules baterijas (vislabākā vieta ir ēkas jumta dienvidu pusē)

  • Cik daudz no elektrības rēķina pašlaik varat atļauties kompensēt ar saules enerģiju; t.i. cik līdzekļus iespējams ieguldīt projektā.

Bet cik izmaksās saules bateriju iegāde tieši manai mājai? Kā redzams, uz šo jautājumu nav iespējams atbildēt bez neliela detektīva darba. Tas ir tāpat kā jautāt: „Cik maksā pabarot 50 cilvēkus?” Atbilde uz šo jautājumu būs atkarīga no tā, kādas kvalitātes un cik daudz ēdiena vēlēsieties pasniegt, vai ne? Tieši tāpat dažām mājsaimniecībām ir neliels elektroenerģijas patēriņš, bet citu elektrības rēķini ir milzīgi. Par laimi, saules bateriju izgatavotāji ir parūpējušies par visiem, kam nepieciešama elektroenerģija, izveidojot saules bateriju sistēmas dažādiem patēriņa diapazoniem.

Atbildēt

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *